Uzaktan Eğitim Giriş

UE Sistemine Giriş

Şifremi Unuttum

 

Sayaç

mod_vvisit_counterBugün474
mod_vvisit_counterDün311
mod_vvisit_counterBu Hafta785
mod_vvisit_counterBu Ay785
mod_vvisit_counterTamamı2,650,603
Anasayfa Bölümler Muhasebe ve Vergi Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

İşletmelerin Muhasebe bölümleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının muhasebe servislerinde görev üstlenebilecek ya da yasal şartları sağladıktan sonra kendi adına yeri açıp çalıştırabilecek, nitelikli ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan iki yıllık (4 yarı yıl) bir yükseköğretim programıdır.

Mesleğin uygulanmasında gelişen teknolojilere paralel olarak, bilgisayarın yoğun kullanımı sağlanarak mezun olacak öğrencinin sahip olması gereken bilgi, beceri ve alışkanlıklarla donatılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda; muhasebe alanındaki temel ilkeleri kavrayabilen, muhasebenin fonksiyonlarını ve muhasebenin yönetimdeki önemini özümseyebilen, hukuki sorumluluklarını bilen, etik değerlere saygılı, mesleği ile ilgili mevzuatı izleyen ve ticari hayatta kullanılan tüm belgeleri tanıyan, düzenleyen ve saklayabilen, planlı ve sistemli çalışma alışkanlığı kazanmış elemanlar çalışma hayatına hazırlanmaktadır.

Program amaçlarının ne ölçüde başarılı olduğunu izleyebilmek amacıyla

  • Öğrencilerin hazırlayacağı seminer ve dönem çalışmaları,
  • Endüstri ve işletmelerde yapılacak staj çalışmaları,

Ayrıca öğrencilerin mezuniyet sonrası mesleki çalışma ortamlarındaki uyum ve başarı düzeyleri de programın gelecekteki yapısının belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Muhasebe programına kaydolan öğrenciler, programdan mezun olabilmek için öngörülen müfredattaki tüm dersleri alacaktır. Bunlara ek olarak, programın 1. ve 2. yılında meslekleri ile ilgili 30 günlük Meslek Stajlarını başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Programı tamamlayarak mezun olan öğrenciler, ÖSYM'nin yaptığı Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları durumunda, tercih ettikleri programlarına uygun bir lisans programına (işletme,iktisat,maliye vb.) kayıt hakkı kazanmaktadır. Bu programlarda uygulanan intibak ve dört yarı yıllık lisans tamamlama eğitiminden sonra, lisans diploması almaya hak kazanarak iş dünyasına bilgili yetenekli gelişmelere açık ve problemlere bilimsel çözümler getirebilen yönetici adayı olarak katılabilmektedirler.

Programı tamamlayarak mezun öğrenciler "Muhasebe meslek elemanı" sıfatıyla, kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör işletmelerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca bu öğrenciler herhangi bir işletmenin muhasebe departmanında ya da serbest muhasebeci veya serbest muhasebeci mali müşavir yanında dört yıllık stajdan sonra kendi bağımsız işlerini kurarak serbest muhasebeci olarak çalışabilmektedirler.

Öğretim Elemanları


Yrd. Doç. Dr. Kamuran Soylu
(Muhasebe ve Vergi Bölümü Bölüm Başkanı)Öğr. Gör. Hüseyin Soydaş
Doç. Dr. Sinan AYDIN


Yrd. Doç. Dr. Sema YILMAZ GENÇ
(Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü Bölüm Başkanı)Öğr. Gör. İsmail Kılıçarslan

 

Programda Normal (Gündüz), ikinci öğretim (Gece) ve Uzaktan Eğitim olmak üzere iki bölüm okutulmaktadır.

Program hakkında geniş bilgi için tıklayınız. (Ders listesi vb.)

Laboratuvarlar/Derslikler


 

 

English


Müdürlük İletişim Formu
Dahili Telefon Rehberi
Mezun Bilgi Sistemi 

Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli M. Y. O. - Yaylacık Mahallesi, Mahmutpaşa Cad. No: 151, P.K.: 41140 Başiskele - KOCAELİ - TÜRKİYE
Tel: +90(262) 349 43 51 - 349 43 52 Fax: 349 39 97 kmyo@kocaeli.edu.tr